listopada 28, 2020

Santa, where are you? Pomysły na mikołajkowe zajęcia dla dzieci online

 


Nadchodzi ulubiony czas na zajęciach. Już wkrótce przyjdzie Mikołaj i wszystkie dzieci żyją tym wydarzeniem :) Ja zawsze też chcę uczniom umilić ten dzień i dlatego zawsze wtedy szykuję im coś mikołajkowego - staram się też, aby temat Mikołaja wiązał się jakoś z tym, czego się aktualnie uczymy. Dziś przychodzę do Was z 3 pomysłami do wykorzystania na zajęcia online (ale nie tylko).


1. Literki do piosenki " S_A_N_T_A" Super Simple Songs (dla przedszkolaków oraz klas 1-3)


To piosenka typu B-I-N-G-O podczas których trzeba się skupić, aby klaskać nie tylko w odpowiednim rytmie, ale także w odpowiednim momencie. O podobnej piosence, ale w tematyce wielkanocnej pisałam poprzednio tutaj.


REFREN

Zacznijmy od refrenu, czyli literowania słowa "SANTA". My śpiewamy go zwykle w ten sposób, że rozkładam na dywanie przed dziećmi literki przedstawiające napis SANTA, każdą z nich na osobnej kartce. Za pierwszym razem gdy śpiewamy literujemy cały napis, a ja pokazuję dzieciom literki. Za drugim śpiewaniem znika literka "S" (zabieram ją), a zamiast tego klaszczemy raz w dłonie. Za każdym kolejnym śpiewaniem znika kolejna literka i klaszczemy tyle razy, ile literek zniknęło, aż w końcu znikają wszystkie literki,a my już tylko klaszczemy w rytm piosenki. Aby było bardziej świątecznie, przygotowałam literki na kolorowych bombach, które zalaminowałam i dodatkowo przykleiłam taśmą dwustronną na patyczki laryngologiczne, aby łatwiej było je trzymać. I w ten sposób łątwiej jest mi pokazywać literki do kamerki na zajęciach online - szybko chwytając za patyczek.

Kolejnym sposobem na uniknięcie "znudzenia się" piosenką jest wprowadzenie innych czynności zamiast klaskania. Wprowadzimy i  przećwiczymy wtedy nowe słownictwo, a dzieci rozruszają się trochę. I tak możemy kiwać rytmicznie głowami, klepać się w uda, tupać, uderzać rękami w podłogę, pstrykać palcami (dla wprawionych), mrugać oczami, skakać, klaskać w dłonie sąsiada i co tylko Wam wyobraźnia lub dzieci podpowiedzą :)


Literki do piosenki możecie pobrać klikając na grafikę poniżej:


ZWROTKA

Jeśli chodzi o zwrotkę, to jest ona tylko jedna i powtarzana za każdym razem tak samo. Można tekst pokazać na sobie, czyli wskazać "red hat"  (ułożyć ręce na głowie jak czapkę), "white beard" (pogładzić się po brodzie jakby była bardzo długa) i "twinkle in his eye" (można pstryknąć palcami obok oka). Gdy nauczyciel zacznie to ribic, z pewnością uczniowie dołączą.


2. Roll Santa (dla przedszkolaków oraz klas 1-3)Do tej zabawy potrzebna będzie kostka lub aplikacja do rzucania kostką. W warunkach stacjonarnych każde dziecko może mieć swoją kostkę (np zrobioną z rolki z papieru toaletowego) lub gdy kostek mamy mało to uczniowie mogą grać w małych grupach. Podczas zajęć online można skorzystać z aplikacji do rzucania kostką lub wgrać powyższą grafikę jako tło w https://classroomscreen.com/ To super strona, które na pasku opcji na dole strony ma też do wykorzystania rzut kostką.

Rzucamy kostką i jeśli np wypadnie nam 6, to wtedy dzieci muszą narysować Mikołajowi czapkę czarownicy :) Rzucamy kostką i dorysowujemy kolejne śmieszne części twarzy Mikołaja. 

Taka przygotowaną pod względem wielkości kartę możecie pobrać klikając na grafikę poniżej:


3. Opis obrazka (dla klasy 2 i wzwyż)

Jako, że uczymy się aktualnie z moją 2 klasą opisu pomieszczeń i prepositions of place, to przygotowałam też dla nich plansze, dzięki którym przećwiczymy to i słownictwo mikołajowe :) Oto jedna z nich (kliknij aby pobrać):


Jeśli poszukujecie całej prezentacji (aż 52 strony) idealnej na zajęcia z okazji Dnia Świętego Mikołaja online, to zachęcam Was do zakupu. Znajdziecie tam:
- prezentację słownictwa (14 słów np. Santa Claus, a reindeer, a candy cane, a stocking, a Christmas tree)
- zabawy utrwalające słownictwo np. What comes next? What's missing?
- zabwę typu I spy...
- prezentację "prepositions of place": in, on, under, next to
- grafiki z pomieszczeniami i ukrytymi  mikołajkowymi słówkami
- wprowadzenie i linki do dwóch piosenek: "S-A-N-T-A" i "Santa,where are you?"
- zabawa "Roll Santa Claus"
- utrwalenie słownictwa w postaci gry Wordwall

Dzięki tej prezentacji uczniowie będą zaangażowani, a przede wszystkim będą bardzo dużo mówić. Jest tam materiału na więcej niż jedną lekcję - to od Was będzie zależało, które slajdy wykorzystacie, a które pominiecie. Wiadomo, że opisywanie pomieszczeń będzie zbyt trudne dla przedszkolaków, ale już dla 2 klasy w sam raz.Prezentację można zakupić tutaj: 
https://teachersmate.shoplo.com/kategoria/produkty-cyfrowe/santa-where-are-you-prezentacja-online

A może hostoryjkę o bardzo głodnym reniferze?
https://teachersmate.shoplo.com/kategoria/produkty-cyfrowe/the-very-hungry-reindeer-story

2 komentarze:

  1. Super materiał, spróbuje wykorzystać z moją 1 i 2 klasą. Bardzo dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za inspirację. Jutro zaśpiewam piosenkę z Pierwszakami!
    Kasia

    OdpowiedzUsuń

Copyright © mini english blog , Blogger