maja 13, 2018

UNO - sposób na powtórkę dla 4 klasy i nie tylko.


Zbliża się koniec roku szkolnego i zbliża się również czas powtórek. Dziś dzielę się z Wami jednym z nich. Z pewnością znacie świetną grę karcianą UNO - moje własne dzieci uwielbiają w nią grać, więc pomyślałam, że warto by było "przemycić" w niej trochę angielskiego (skrzywienie matki-anglistki). W trakcie gry to ja zadawałam im pytania lub zadania do wykonania, ale w warunkach szkolnych byłoby to trochę kłopotliwe i bardzo angażujące nauczyciela. Dlatego myśląc o moich czwartoklasistach przygotowałam zadania powtórkowe z całego roku.
 
Jak grać w UNO?
 
W dużym skrócie: każdy z graczy dostaje po 7 kart i generalnie chodzi o to, aby wyłożyć na środek kartę, która ma taki sam numer, kolor lub symbol, co ta karta, którą wyłożył poprzedni gracz. Gdy ktoś pozbędzie się wszystkich kart, uzyskuje punkty za wszystkie karty, które pozostały innym graczom. Całą grę wygrywa ten, który jako pierwszy uzyska 500 punktów.
 
Poniżej wklejam Wam zdjęcia instrukcji do gry - tam są szczegóły dotyczące zasad oraz znaczenia poszczególnych kart specjalnych. Moja wersja gry to jakaś specjalna edycja o tytule "Get Wild UNO" i od tej podstawowej różni się jedynie tym, że zawiera dodatkowe 3 karty: 1 kartę "Zamiana kart" (ten, kto ja posiada może wymienić się wszystkimi swoimi kartami z innym graczem za wszystkie jego karty) i 3 dzikie karty "Zadanie specjalne" (sami decydujecie jaka będzie tutaj zasada, a świetne pomysły znajdziecie na trzecim zdjęciu poniżej). 

 
 
 
 

Jak wprowadzić język angielski do gry?
 
 Przygotowałam zestaw 106 zadań powtórkowych dla klasy 4.
Znajdziecie tutaj: 
 • rozsypanki do ułożenia zdań z czasownikami "to be", "have got" i "can",
 • pytania wykorzystujące powyższe czasowniki oraz konstrukcję "there is/are" (na które uczeń musi odpowiedzieć)
 • zadania na ćwiczenie reakcji językowych
 • pytania na powtórkę słownictwa (family, house, food, appearance, favourites, possessions, sports, everyday routines, nationalities)
 
 
Zadania drukujecie, laminujecie i rozcinacie. Za każdym razem, gdy uczeń wykłada kartę na środek, musi też wylosować kartę z zadaniem i wykonać zadanie lub odpowiedzieć na pytanie. Innym sposobem może też być wydrukowanie zadań, rozcięcie ich i naklejenie jednego zadania na każdą z kart UNO. Jednak minus tego rozwiązania to jednorazowe wykorzystanie gry i dużo więcej pracy na przygotowanie gry. Trzecia opcją jest całkowite pójście na łatwiznę: drukujecie i laminujecie. Całe strony kładziecie na środku i uczeń zamiast losować kartę rozwiązuje kolejne zadanie z karty i skreśla wykonane zadanie suchościeralnym pisakiem.
 
 
Zestaw zadań możecie pobrać tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1NMKR64FHrQa_6rxnL4NOD_x9ckh13ZNP/view?usp=sharing
W ten sposób możecie wykorzystać grę UNO do powtórki na każdym poziomie zaawansowania i wcale nie musicie przygotowywać sami zadań dla uczniów. Można podzielić ich na małe grupki, pozwolić korzystać z podręczników lub innych gier, dać małe karteczki i ewentualnie wskazówki co do typu zadań lub, aby uniknąć powtórek - co do materiału, który dana grupa ma wykorzystać do stworzenia zadań. I niech działają! Takie wspólne przygotowanie gry przyniesie jeszcze więcej korzyści dla uczniów i większą satysfakcję podczas rozgrywek :) W najbliższej przyszłości pomęczę tym moich siódmoklasistów ;)
 
Jeśli ten wpis wydał Ci się przydatny i pomocny, to będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się tym w komentarzu, ponieważ każdy komentarz daje mi ogromną satysfakcją z pracy oraz motywację do dalszego pisania :)
 


13 komentarzy:

 1. Świetny pomysł! Można wykorzystać z dowolnym materiałem! Dziękuję bardzo! W tym tygodniu wykorzystam 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie o to chodziło, żeby było uniwersalnie :) Wtedy UNO w torebce może uratować niejedne zajęcia ;)

   Usuń
 2. Dziękuję będę korzystać :D Nie miałam pomysłów na swoich kilka UNO ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł i na pewno go wykorzystam z moimi czwartymi klasami! A gra UNO było świetnym czasoumilaczem na moim osiedlu w czasach dzieciństwa i mam do niej ogromny sentyment,chociaż minęło już ponad 20 lat ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja poznałam ta grę dosyć późno, ale lepiej późno niż wcale ;)

   Usuń
 4. Super pomysł! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł! mam tą grę od wielu miesięcy i zalega kurzem ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wpadłam tu przypadkiem i zostanę na dłużej! Świetne pomysły!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © mini english blog , Blogger