czerwca 10, 2018

Końcoworoczne powtórki bez kserowania, drukowania i wycinania.

Jak powtórzyć słownictwo z całego roku w jedna lekcję? I do tego bez żmudnych przygotowań ze strony nauczyciela? Jeśli chcecie poznać mój sposób, to zapraszam Was do dalszej lektury.
Wszyscy jesteśmy już zmęczeni. My nauczyciele już ledwo zipiemy, a obowiązków związanych z zakończeniem roku wciąż przybywa - czy pracujemy w szkole publicznej, czy to w prywatnym sektorze. A uczniowie są równie wykończeni jak my. Lekcje idą jak po grudzie, ciężko ich zaangażować i wzniecić gdzieś tam głęboko tlący się w nich żar ;)

Stwierdziłam, że nie pozostaje mi nic innego, jak ruszyć ich z miejsca. Przykleiłam na ścianach zwykłe kartki A4 i wypisałam na każdej z nich inną kategorię słownictwa, w zależności od tego jakie słownictwo dana grupa przerobiła w tym roku. Uczniowie dostali kolorowe pisaki i mogli chodzić po sali i dopisywać słowa do kategorii. Na koniec wyjęłam fiszki, karty, obrazki - wszystko co miałam, a dotyczyło przerabianego słownictwa i uczniowie musieli wszystko przewertować i posprawdzać czy coś może pominęli oraz oczywiście uzupełnić listy.


3 klasaW ten sposób przeprowadziłam powtórkę w klasie 2, 3, 4 i 7. Super prawda?


4 klasa2 klasaZadanie to zajęło nam około 25 minut. Resztę czasu poświęciliśmy na Kahootowe powtórki, o których pisałam tutaj - klik.

Jeśli macie duże grupy, to polecam podzielenie uczniów na drużyny i przyklejenie kartek w takiej ilości, aby każda drużyna mogła uzupełniać swoje kategorie. W ten sposób można stworzyć konkurs między drużynami na jak największą ilość zapisanych słów - będzie to dla nich dodatkowa motywacja. Generalnie odniosłam wrażenie, że efekty tego zadania okazały się bardzo motywujące dla uczniów, ponieważ gdy skończyli swoje dzieło i stanęliśmy je podziwiać, to ich refleksja była jedna: "Proszę Pani, to my nauczyliśmy się aż tyle słów w tym roku?" Duma pomieszana z satysfakcją i zdziwieniem u uczniów - dla nauczyciela bezcenne.
Co o tym myślicie? Może uda Wam się wykorzystać ten pomysł zanim zaczną się te nasze upragnione wakacje?

5 komentarzy:

 1. Jak ja lubię te twoje pomysły za ich uniwersalność: do wykorzystania z powodzeniem w każdej grupie wiekowej i na każdym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje! I o to chodzi, aby nauczyciel nie napracowal się więcej od uczniów 😉 To oni mają wyjść zmęczeni z zajęć. A jeden pomysł w każdej grupie? Czemu nie, jeśli tylko dziala 😁

   Usuń
 2. Zacne. Zrobiłbym na ławkach jednak. Ściany mam już do malowania w domu. Wystarczy mi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialne! Nie tylko na koniec roku, ale też po kilku działach, szczególnie gdy grupki są małe :) Paula

  OdpowiedzUsuń

Copyright © mini english blog , Blogger