lutego 08, 2019

3 razy egzamin z kartami Story BitsOstatnio dostałam do testowania cudowne uniwersalne narzędzie dla nauczycieli - Story Bits. Karty te, a także wiele innych pomocy możecie zakupić je w sklepie Teacher's Corner. W twardym, poręcznym pudełku znajdziecie 54 karty przedstawiające 8 bohaterów w różnych codziennych sytuacjach. Karty aż proszą się, żeby użyć ich na zajęciach konwersacyjnych: do budowania historii czy jako zagadnienie do dyskusji. Natomiast ja, gdy je zobaczyłam od razu pomyślałam o moich grupach egzaminacyjnych: ósmoklasistach i maturzystach. Jeśli jesteście ciekawi moich pomysłów, to zapraszam do dalszej lektury :)

1. Egzamin ósmoklasisty - Opis obrazka

Na pewno znacie to zadanie egzaminacyjne, gdzie uczniowie mają zdjęcie oraz jego opis z lukami do uzupełnienia? Takie właśnie zadanie zrobili moi uczniowie dla siebie nawzajem. Każdy z nich dostał ode mnie jeden obrazek (Uwaga! tu trzeba zrobić selekcję, ponieważ niektóre obrazki mogą budzić niepotrzebne skojarzenia w tej grupie wiekowej). Ich zadaniem było, aby (wzorując się na wcześniej przerobionych zadaniach tego typu) na osobnej kartce zrobić krótki opis. Po tym jak zaakceptowałam opis i po poprawieniu ewentualnych błędów, zachwyceni uczniowie na niektóre - kluczowe słowa z opisu ponaklejali moje super naklejki zdrapki z Alliexpress, ponumerowali naklejki i wymienili się zadaniami z kolegami. Działają one jak zdrapki na loteriach, czyli po zdrapaniu wierzchniej warstwy pojawia się to co jest ukryte pod spodem. Super bajer za grosze, a dowiedziałam się o nim z grupy Alliexpress - gadżety dla nauczycieli - polecam zapisanie się :)
Każdy z uczniów musiał rozwiązać czyjeś zadanie zapisując pod opisem swoje typowane odpowiedzi, a następnie zdrapać naklejki, aby sprawdzić odpowiedź.
Moi uczniowie byli zachwyceni, bo niestety, ale przygotowanie do egzaminu bywa żmudne i już trochę byliśmy zmęczeni. Staram się co jakiś czas serwować im takie kreatywne ćwiczenia, żeby nie zapomnieli o tym, że angielskiego można uczyć się też w inny sposób niż z repetytorium ;)

2. Matura - zadanie 2: opis zdjęcia

Moi maturzyści muszą dużo mówić, bo idzie im to dosyć opornie. Wiadomo, że zdjęć wszelkiego rodzaju jest mnóstwo w Internecie, ale tutaj też czasami potrzebna jest odskocznia. Karty Story Bits wywołały ogólne poruszenie wśród moich uczniów, a ja uważam, że świetnie nadają się do tego zadania, bo przedstawiają przeróżne prawdziwe sytuacje życiowe podczas których bohaterowie doskonale pokazują emocje, a jednocześnie jest tu duże pole dla wyobraźni, przypuszczania i dalszych pytań.

3. Matura - zadanie 3: wypowiedź na podstawie materiału stymulującego

Jest to zadanie, podczas którego uczniowie dostają 3 zdjęcia wraz z pytaniem, do którego muszą się odnieść wybierając jeden obrazek i uzasadniając swój wybór. Dodatkowo muszą powiedzieć, dlaczego nie wybrali dwóch pozostałych. Na szybko, 5 minut przed zajęciami napisałam takie zadani dla moich uczniów.


Story Bits to świetna pomoc dla nauczyciela - te karty są na tyle uniwersalne, że można je użyć do wszystkiego (mówienia, pisania, gramatyki, rozwijania słownictwa) i praktycznie w każdej grupie: dorosłych, młodzieży, egzaminacyjnej, a nawet w grupie młodszych uczniów - ale o tym to już w innym wpisie :)

2 komentarze:

  1. Na podobnej zasadzie można zrobić writing. Losuja po 3-4 karty w zależności od egzaminu i najpierw układaja polecenie tak by pasowała do tych zdjęć. Polecenia są po polsku, więc my mamy mniej pracy ze sprawdzeniem. Wymieniają się całymi zestawami - polecenie plus karty i w małych grupach próbują zrealizować kropki. Na koniec mogą się wymienić i autorzy "sprawdzają" co im inni napisali

    OdpowiedzUsuń

Copyright © mini english blog , Blogger